Hastamız Sayın Mehmet Ali Göker'in akciğer kanseri ile ilgili yaşadıklarını mektubunda okuyun.
PDF
Yazdır
E-posta

alt

Mehmet Ali Göker olarak akciğer hastalığımın başlangıcı, gelişmesi ve sonucu hakkında şunları yazmak istiyorum. Yaşadıklarım umarım başka hastalara örnek ve teşvik olur.

Bir gün 16 yıldır arkadaş-dost olduğum, KBB uzmanı doktor dostum durduk yerde dedi ki “bir akciğer filmi çektirelim”. Çektirdim. Baktı iyi dedi.  Ağrım öksürüğüm yok. Sigarayı çok içiyorum. Filtreli sigaralar henüz yokken, Yeni Harman ve yassı sert içim Klüp sigarası içiyorum. Bunun yanında yine tek şekerli  çarşı kahvesinden gelen 40 bardak çay içiyorum. Evde yapılan mis gibi çayları içemiyorum. Sigarayı bırakmadan 3 yıl önce, sigara tüketimim 4.5 pakete (günde 90 adet)çıktı. Parmaklarım sapsarı, Yüzüm dudaklarım öyle. Her yerim  sigara kokuyor. Başımı yıkarken bakıyorum, sanki  başımdan zift akıyor!

Altı ay sonra doktor arkadaşım “bir akciğer filmi daha çektirip, bakalım” dedi. Eski ve yeni filmi karşılaştırıp, dedi ki: Bana göre tehlikeli bir durum yok. Ancak bir de Osmangazi üniversitesinde hocalara baktıralım. Onun önerisi ile hemen hastaneye gittim. Önce orada kalp profösörü olan Bilgin Timuralp’ e gittim. Beni güzelce muayene etti. Dedi ki: Sen benim hastam değilsin. Çomak  parmaklar bana senin Göğüs  doktoruna gitmem gerektiğini düşündürdü. Kimi önereceğini sordum. İsim verdi: Muzaffer Metintaş, diğerini hatıralayamıyorum. Her ikisinden de o hafta hastanede olmadıkları için randevu alamadım. Düşündüm bu doktorlardan yalnız Eskişehir’de mi var. Çocuklarımı İzmir’de(orta öğretim) okutuyorum. Orada kiralık evimiz var. Küçük kızım Nilay’ın Amerikan Kolejindeki, can-ciğer arkadaşı Şimel’in babası Ege  Üniversitesinde  Kadın Doğum Profösörü Gürsel Gündem arkadaşımıza konuyu aktardım. Eşi Deniz Hanımla paylaştıktan sonra, beni tanıdıkları olan 9 Eylül Üniversitesindeki Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçan bey’e yönlendirdi. Eşi Deniz Hanımla beraber hocaya gittik. Muayene etti, Gerekli tetkikleri yaptı. Filmde akciğerdeki tümörü fark etti. İleri tetkikler-Tomografi sonuç  senin hemen ameliyat olman gerekli dedi.  Her şey gibi durumu olgunlukla karşıladım. Abartma ve panikleme huyum yok tur. Dedim ki: Hocam, bana 1 hafta müsaade edin, göreyim. Olmaz dedi: Bu nasıl bir şey biliyor musun? Hani Haydarpaşa’da trenden inip karşıya geçeceksin. Vapura binmek için acele ediyorsun; tam yaklaşıyorsun; tam yaklaşıyorsun, adımını atacaksın … Vapur hareket ediyor. Tümör orada duruyor, eğer bir hareket ederse; tutamazsın Ali bey dedi. Tedavide çok zorlanırız. Karar senin. Eşim Hesna hanımla göz göze geldik, bakıştık, tamam dedim. Hastaneye yatacağız Eşim hemen hastanede lazım olacak olan, Pijama, terlik, kolonya  gibi… Malzemeleri alıp getirdi. Hastaneye yattık. Hemen tetkikler başladı. Tomografi (göğüs), parça alınıp biyopsi yapılması gibi… Bir sonuç çıkmadı mı desem? İstenilen sonuç çıkmadı mı desem? bilmiyorum. Eyüp Sabri hocam çıkan değerleri tetkikleri, ince ince inceledi. Dedi ki: Tümör orada duruyor. Bundan sonra yapılacak iş: Akciğeri açıp, operasyon sürerken oradan parça alıp, hemen patolojik tetkiki yaptırıp, kesin  durumu öğreneceğiz. Patolojiden gelen raporda tümörün kansorejen olmadığı hakkında idi. Peki bu tümör neydi? Küçükken geçirdiğim bir hastalık, verem gibi, ya da başka akciğer hastalığı gibi oluşan bir tümör olduğunu konuşurlarken duydum. Ne, Nedir? Neden sorularını böyle durumlarda sormam. Neden? Sorduğun kişiyi spekülasyon yapmaya yöneliktir. Doktoruma iyi olacak mı dedim: O da iyi oldu dedi. Böylece Vapuru kaçırmamış oldum. 27 Ekim 1999 yılında tam şifa raporu ile hastaneden ayrıldım. Çıkınca herhangi bir ilaç vermediler. Yürüyüş,  yüzme temiz havada yaşamamı önerdiler, Bir müddet 3 ayda bir tetkik için gelmemi istediler. O günden beri önerilenleri bazı zaruretler dışında devam ediyorum.

Bu Ameliyattan 6 yıl sonra vücudumda bazı uyuşmalar oldu. Ağırlaştım. Eşimle kızım Naime hemen organizasyon yapıp, gene İzmir’e şifa aramaya gittik. Hemen Göğüs hocama durumu anlattık. Hemen Alsancak hastanesine yatırdılar. Eyüp Sabri Hocam bunu tetkiklerden sonra beyinde tümör olabileceğini (Metastaz) düşündü. Gene Eyüp Sabri hocam beraber tartıştılar. Hocamın muayenesine yakın yerde bir beyin hocasına gönderdiler. O da Hoca dedi ki ben bunu ilaçla tedavi ederim. Ben  tatmin olamadım. Ege üniversitesinden Beyin Cerrahi Mehmet Zileli de muayene etti. Ameliyata karar verdik. İtirazım olmadı. Mehmet beyi gözüm tuttu. Mehmet Zileli  Bey’in anlaşmalı olduğu Özel Çankaya hastanesine götürdüler. Geceyi orda geçirdikten sonra saat 12:30 da beyin ameliyatına başlandı. Prof. Mehmet Zileli Hocam ilk muayenesinde Alsancak hastanesinde ameliyatın % 30 riskli olduğunu söylemişti. Bende olsun dedim. Ameliyata girerken % 30 risk taşıdığınızı söylemiştim. Gece biraz çalıştım. Bu ameliyatı risksiz gördüm dedi. Rahatladım. Ameliyat 520 dakika sürdü. Yatağımda 1 saat sonra uyandığımda idrarım geldi. Aaaaa… kalktım doğru tuvalete hiç aksama olmadan yaptım. Yatağıma geldim. Sanki hiçbirşey olmamış gibi… Biraz oturduktan sonra uyumuşum. Uyandığımda saat 18:00 idi. Mehmet Zileli Hocam geldi. Duruma baktı: Geçmiş olsun dedi ve taburcu olduk. Ameliyattan sonra 6 ay kadar EPDENTİON diye bir ilaç aldım. Gene 3 ayda bir geldiğim kontrollerin sonunda, hocama danışarak ilacı kestik.

Sonraları Kalp’ten, bacaktan anjiyolarım oldu;  3 sefer. İyi geçti. Süreç içerisinde bazı hastalıklarım oldu. Mide Fıtığı, Bacaklarda halsizlikler, kemiklerde sızlamalar, tırnaklarımda sıkıntılarım oldu. Kulaklarımda, gözlerimde vbg… Bunlar içinde en önemlisi 42 yıldır süren kabızlık ve tedavileri… Bu dertten her zaman şikayetçiyim. Bunlar içinde kalp Anjiyolarımı yapan Prof. Dr. Alparslan Birdane’ye diğer hocalarım kadar minnettarım.

Beyin Ameliyatının kontrolleri bittikten sonra; Eyüp Sabri hocama “çocuklar okulu bitirdiler. İzmir’den taşındık. Eğer mümkün ise Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde kontrolleri yaptırsam” diyorum. O da hemen orada bizim Muzeffer Metintaş var. Ben ne isem; o da o. Ben ona telefon açayım şimdiden sonra oraya git. Telefon açmış. Şu ana kadar 3 aylık kontrollerimi, gerekli olan diğer kontrollerimi de Muzaffer Metintaş hocama yaptırıyorum. 1999 yılından beri hayattayım, üstelik beyin metastazım da vardı. Bu süreç içerisinde yakalandığım diğer rahatsızlıkları da ona söylüyorum. Yorumluyor; yönlendiriyor. Yaşamım küçük rahatsızlıklarım dışında keyifli bir şekilde devam ediyor.

Bu yazıları objektif şekilde yazdım.

                                                                                                              Kurban Bayramı 16 Ekim 2013 Kütahya

                                                                                                                                                     Mehmet Ali Göker

EK 1:

Akciğer Ameliyatımda karar veren ve uygulayanlar:

Prof. Dr. Gürsen GÜNDEM, Prof. Dr. Eyüp Sabri UÇAN, Prof.Dr. Öztekin OTO

Beyin ameliyatı karar veren ve uygulayan cerrahlar:

Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçan, Prof. Dr. Gürsen Gündem, Beyin Cerrahi Prof. Dr. Mehmet Zileli

EK 2:

Hocalarımın hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Özellikle Eyüp Sabri Uçan hocama, Kardiyolog Alparslan Birtaneye, Öztekin oto beyefendiye Müteşekkirim.

Ellerine sağlık. Sağlıkçı olsunlar… İlaveten Başlangıçta çektirdiği Filimlerle beni uyaran K.B.B. Uzman doktoru Ünal Poyraz’a beni iyice muayene edip, Göğüs Hastalıklarına yönlendiren Prof. Dr. Bilgin Timuralp hocama da minnettarım.